bebeklerde ateş nasıl düşürülür

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde yaşanan yüksek ateş ebeveynlerin en çok korktukları sağlık sorunları arasında yer alır. Vücut ısısının yükselmesi ve 38 derecenin üstüne çıkması yüksek ateş olarak değerlendirilir. Ateş, vücuda giren bakteri, virüs ve çeşitli mikroorganizmaların tanımlanması ve onlarla savaşılması esnasında yükselir. Bebeklerde ateşin görülme sebepleri arasında enfeksiyona bağlı hastalıklar ilk sırada yer alır.

 Ateşe neden olan diğer sorunlar arasında;

 • Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu,
 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Mide ve bağırsak enfeksiyonu ve
 • Orta kulak iltihabı gösterilebilir.

Yüksek ateşle birlikte sıvı kaybı ve bunun sonucunda da böbrek yetmezliği gündeme gelebilir. Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve aşılardan sonra da yüksek ateş görülebilir. Ateşli halin vücudun koruma mekanizması olarak değerlendirilmesi durumun daha rahat kabullenilmesini sağlayacaktır. 38 derecenin üzerindeki ateşin devamlılığı mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Peki Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

bebeklerde ateş

Çocuklarda ve özellikle bebeklerde ateşin ani yükselme riski paniğe neden olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen ateşi düşürmek için yapılması gerekenler konusunda bilgilenmek bu durum yaşandığı zaman serinkanlılığın korunmasını sağlar. Bebeğin ateşinin 38 derecenin üzerine çıkması halinde işe fazla giysilerin çıkartılmasıyla başlanmalıdır. İnce, bol ve rahat kıyafetler zaten huzursuz olan çocukların rahat bir nefes almasını sağlar.

İştahı kapanan bebeklerin bol miktarda su içmesine ve sulu gıdalar tüketmesine özen göstermek son derece önemlidir. Ortam ısısının 21-22 derece seviyesinde korunması ani ısı değişimi yaşayan vücudun kendini güvende hissetmesini sağlar. Mümkün olması halinde bebeğe 29-32 derece arasındaki ılık bir suyla duş aldırmak ateşin düşürülmesinde ciddi şekilde etkili olur. Duş aldırmanın mümkün olmadığı durumlarda ılık ve ıslak bezlerle kompres uygulanabilir. Hemen ateş düşürücü ilaçlar vermek yerine önce hekime danışmak yapılması gereken en doğru hareket olacaktır.

Yüksek Ateş Kaç Derecedir?

Ebeveynlerin ateş konusunda aceleci davranmaması ve vücut ısısının;

 • Makattan 38°C üzerinde,
 • Kulaktan 37,8°C üzerinde ve
 • Koltuk altından 37,2°C üzerinde olması halinde bebeğin ateşli olduğunu kabul etmesi gerekir.

3 ayın altındaki bebeklerde yüksek ateş olması halinde mutlaka hekim kontrolü yaptırılması gerekir. Okula giden çocuklarda ise ateşin 24 saat boyunca hiç yükselmediği zamana kadar evde istirahat etmesi sağlanmalıdır. Yeni doğan dönemindeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneğinin sınırlı olması ateş sebebiyle ciddi enfeksiyonların gelişmesine neden olabilir. Bu bebeklerde ateşin 38ºC’nin üzerine çıkması halinde acil olarak doktoru aramak gerekir. Doktora danışmadan ilaç verilmemesi gerekir. Yükselen ve kontrol altına alınamayan ateşlilik halindeyse tam teşekküllü bir tıp merkezine gitmek en doğru tercih olacaktır.

            38,9°C’den daha düşük vücut ısısına sahip olan ateşli bebeklerde ve çocuklarda genel durumun iyi olması halinde ilaç kullanılmadan sürecin iyiye gitmesi beklenmelidir. Ancak ateşin yükselme eğiliminde olması ve 38,9°C üzerine çıkması halinde doktor tarafından önerilen şuruplar bebeğin yaşı ve kilosuna göre kullanılabilir. 37 dereceden sonraki her 1 derecelik ısı artışı, metabolizmanın normal hızının oranında artmasına neden olur. Bu süreçte kalp atışları hızlanır ve sıvı ihtiyacı gelişir. Ateşlilik hali kalp ve solunum sistemi üzerine ilave yük bindirir.

Bebeklerde Ateş Sınırı

Ateşi olan bebekler düzenli olarak gözlem altında tutulmalıdır. Doktorun aranmasını gerektirecek şekilde dirençli olan bir ateşlilik;

 • Bebeğin kaç aylık olduğuna,
 • Ateşe eşlik eden diğer bulguların varlığına ve
 • Bebeğin huzursuzluk durumuna göre değerlendirilmelidir.

Ebeveynlerin vakit kaybetmeden doktoru araması veya acil servislere gitmesi gereken durumlar arasında;

 • 3 aydan küçük olan bebeklerde düşmeyen ve makattan ölçümü 38°C ve üzerinde olan ateş,
 • 3-6 aylık bebekte 38,3°C ve üzeri olan ateş,
 • 6 aydan büyük bebekte 40°C ve üzeri olan ateş sayılabilir.

           Ateşe eşlik eden ve durdurulamayan ağlama, ateş düşme eğilimi göstermesine rağmen süren huzursuzluk, sürekli uyuklama hali, vücutta kızarıklık bulgusu, bilinç bulanıklığı ve sayıklama halinde vakit kaybetmeden tıbbi müdahale gerekebilir. Bebeğin sağlık geçmişinde yüksek ateş sonrasında havale görülmüşse, ateş 72 saatten daha uzun süredir devam ediyorsa, ateşe ense sertliği, karın ağrısı, kusma, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişme eklenmişse durum evde bakılacak kadar basit olmayabilir.

Evde Ateş Nasıl Düşürülür?

evde ateş nasıl düşürülür

Çocuk büyütmek deneyim ve eğitim gerektirir. Yüksek ateş halinde paniğe kapılan ebeveynler çoğu zaman yanlış müdahalelerde bulunabilirler. Sıklıkla yapılan hatalar arasında en belirgin olanı yüksek ateş nedeniyle titreyen bebeklerin üzerini örtmek veya kalın kıyafetler giydirmektir. Ateş henüz 38 dereceye yükselmişken doğal yöntemler denemeden ateş düşürücü ilaçlara başvurmak bir diğer hata olarak değerlendirilebilir. Bebek ve çocukların yaşadığı evde tercihe bağlı olarak iki farklı ateş düşürücü şurup bulundurulmalı ve inatçı durumlarda 4 saat aralarla farklı şuruplardan verilmelidir.

Ateş düşürmeye ılık bir banyo ile başlamak en doğru yöntemdir. Ateşi olan bebeğin ısısı suya girdikten sonra yavaşça düşecek ve rahatlama da kendiliğinden gelecektir. Bu aşamada suyun soğumaması son derece önemlidir. Hızlı bir ısı kaybı yarardan çok zarara neden olabilir. Uygun şartların kurulamaması halinde ıslak havlular ile de ateş düşürülmeye çalışılabilir. İkiye katlanacak temiz el havlular buzlu suda bekletilerek boyun, el ve ayak bileklerine tatbik edilir. Süreç havlu kuruyana ya da ısınana kadar devam ettirilmelidir. Birden fazla bölgede aynı anda ıslak havlu bırakmak vücut sıcaklığının aniden düşmesine yol açabilir.

Ateş susuzluğa yol açacağı için bebeklerdeki sıvı takviyesine özen göstermek gerekir. Bebeğin yaşına ve vücut ağırlığına bağlı olarak verilecek bitki çaylarının içine limon veya bal ilave edilebilir. Ateşi olan bebeğin 12 aylıktan daha küçük olması halinde bal kullanmadan önce mutlaka hekimin onayını almak gerekir.

 

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir