bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebekler de diş çıkarma dönemi anneler için oldukça sıkıntılıdır. Anneleri bebekler diş çıkarırken fazlasıyla endişelenirler. Bebekler de diş çıkarma fazlasıyla zorlu bir süreçtir. Bebeklerde yedinci ayda ön dişler çıkmaya başlarlar. Bebeklerde diş çıkartmanın genetik olma unsuru fazladır. Altı ve otuz ay boyunca diş çıkarma sürebilir. Bebeklerde diş eti açılması üç ay önce başlar. Diş çıkarma sürecinde bebeklerde salya akması, ateşlenme, ağlama meydana gelebilir. İlk dişlerin çıkması döneminde bebeklerde çene etrafında kızarıklıklar ve pul pul dökülmeler görülebilir. Diş çıkarma döneminde bunları gördüyseniz nemlendirin ve ıslak temiz bir bez ile bebeğin çenesini temiz tutmaya özen gösterin. Diş çıkarma döneminde bebeklerde otuz yedi derece ateş normal olarak kabul edilir. Daha yukarı da bir ateş derecesi görürseniz çocuk doktoruna gidip danışınız ve tedaviye başlayınız.

Diş çıkarma dönemin de bebekler de iştahsızlık görülebilir. Yemek yemeyen bebeklere anne sütü verilmelidir. Bu durumda anneler telaşlanmamalı ve bebeği yemek yemeğe zorlamamalıdır. Bebeğinize bu dönemde bol bol su ve meyve vermelisiniz. Bu şekilde bebeğiniz de su kaybını önlemiş ve ağrılarını hafifletmiş olursunuz. Dişin ağızda çıkmasıyla beraber kanama görülebilir. Genelde kanamanın olduğu yer kendi kendine iyileşir. Takipte kalmalısınız geçmediği taktir de doktora başvurmalısınız. Bebeğinizi kucağınıza alarak ona kendini güvende hissettirebilirsiniz. Ağrıları var ve geçmiyorsa anestezik etkili jeller kullanabilirsiniz öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Bebeğin diş etine hafif bir şekilde masaj yapabilirsiniz. Ayrıca diş kayışlarında da yardım alabilirsiniz.

 Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtilerini Sıralarsak;

 • Ateşlenme: Ateşlenme her bebeğin diş çıkarma dönemin de görülmez. Bebeğe ateşlenme fark edebilir.
 • İştahsızlık: Diş çıkarma dönemin de bebek katı gıdaları istemeyebilir sıvı besinlerle besleyiniz.
 • Yanak Ve Çene Bölgesinde Kızarıklıklar: Salyaları aktığı için çene de ve yanaklarda kızarıklıklar görülür.
 • Isırma: Diş etlerini kaşımak için etraftaki eşyaları ısırmaya çalışırlar
 • İshal:Bebekler diş çıkarma dönemlerde fazla tükürük oluştururlar bu da ishale neden olabilir. Asidik bir tükürük ürettikleri için dışkı sonrası popo da kızarıklıklar gözükebilir.
 • Uykusuzluk:Diş çıkartmakta olan bir bebeğin ağrısı ne haldeyse o kadar uykusuzluk yaşayabilir.
 • Diş Etinde Kanama:Dişler diş etini patlattıktan sonra diş etinde kanama olabilir.
 • Kulak Kaşıma Ve Çekiştirme:Bebekler dişlerindeki ağrıları kulaklarında hissedebilirler. Hissettikleri ağrı yüzünden kulaklarını çekiştirmeye başlarlar.
 • Huysuzluk:Diş çıkmayla birlikte bebeklerde huysuzluk görülmeye başlar. Bu huysuzluk dişin diş etine yaklaşmasıyla artar.
 • Salya Akıtmak:Diş çıkartmaya başlandığı andan itibaren salyaları tutamamak başlar.

 Diş Çıkarma Belirtilerinin Sık Görülenler

 • Artan tükürük
 • Uyku düzensizliği
 • İştahsızlık
 • Gelip giden huzursuzluk
 • Ellerini ısırması

Ağız çevresinde hafif döküntü. Bu dönemde diş etleri çok hassas olduğundan sıcak gıdalardan uzak tutunuz. Hatta soğuk gıdalara ağırlık verebilirsiniz. Muhallebi, elma püresi ve yoğurt. Bebeğinize çiğneye bileceği bir şeyler verin. Havuç ve muz gibi yiyecekler. Bisküvi yapıp vermek dişlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz. Kereviz sapı diş çıkarma dönemindeki bebek için iyi bir alternatif olabilir. Kereviz sapını temizleyip keserseniz buzlukta biraz dondurup bebeğe verirseniz dişlerine iyi geldiğini göreceksiniz. Dışarıdan satın alınan plastiklerden daha faydalı ve sağlıklıdır. 20 adet dişi üç yaşında kadar anca tamamlanır. Kalıcı dişler altı yaş ve üzeri zamanda çıkabilirler.

 Bebeklerde Diş Çıkarma Kusmaya Neden Olur mu?

Diş çıkarma dönemin de bebeğin tükürüğü asidik olur ve tükürüğü yuttuğu için kusma yapabilir. Kusma olduğu gibi ishal ve kabızlık, iştahsızlık görülebilir. Ateşin yükselmesi bebekte kusma yapabilir. Her diş çıkaran bebekte kusma görülmez. Kusma görüyorsanız her ihtimale karşı çocuk doktorunuza götürmeniz de yarar var.

 Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer?

bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu ne kadar sürer

Huzursuzluk bebeklerde diş çıkarma döneminde çok görülen bir olaydır. Dişler, diş etine doğru yaklaştıkça diş etindeki ağrı sürekli olarak tekrarlayabilir. Kronik bir ağrı halini alabilir. Bebek bu ağrılar yüzünden huysuzlanabilir ve normal halinde olmayabilir. Bebeklerdeki bu huzursuzluk bazen haftalarca sürebilir. Bebeğinizin bu huysuzluk dönemin de çocuk doktoruna danışarak dişleri için ilaç isteyebilirsiniz. İlaçlar genelde jel şeklinde olur ve diş etleri üzerine sürülerek rahatlama sağlanmaya çalışılır. Soğuk yiyecekler vermek bebekteki huzursuzluğu azaltabilir, diş eti üzerine şok etkisi yaratacağı için bebekteki diş çıkarma sıcaklığını azaltacağı için bebeğiniz rahatlayacaktır.

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir