Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Yeni doğan ve bir yaşını doldurmuş bebeklerde hıçkırık görülmektedir. Hıçkırığın en büyük sebeplerinden bir tanesi bebeğin midesinin büyümesidir. Vücutta bulunan organların gelişmesi sonucunda bebeklerin hıçkırması gayet doğal bir olaydır. Hıçkırığın oluşmaması isteniliyorsa, bebeğin karnını boşlukta bırakmadan emzirmek gerekiyor. Karın boşlukla kalınca diyaframın kasılmasına neden oluyor ve bebeği hıçkırık tutuyor.

Bebeğin hıçkırması her ne kadar doğal bir olay olarak bilinse de, bu durumun bazen normalden daha fazla görülmesi mümkündür. Bebek normalden daha fazla hıçkırıyor ise ve sürekli bu durum tekrarlanıyorsa bir bebek doktoruna başvuru yapılmalıdır. Bebeğin hıçkırmasını oluşturan etkenlerden bir tanesi bebeğin nasıl emzirildiği ve yatırılma pozisyonudur. Bebeğin karın bölgesine baskı yapacak maddelerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bebeklerin vücudu çok hassas olduğundan ve gelişime açık olduğundan dolayı çok çabuk etkilenebiliyor. Bebeğin hıçkırma probleminin ortaya çıkmaması için bebeğin vücudunu sıcak tutmak gerekiyor. Bebekler çok hassas olduğundan dolayı vücut sıcaklıkları çok çabuk düşebiliyor. Bu yüzden yatırıldığı odaya ve mekana da dikkat etmek gerekiyor. Soğuk bir yerde uyuyan bebeğin daha çok hıçkırması normal bir olaydır.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık diyaframdaki kasılmaların sonucunda meydana gelen bir olaydır. Çabuk yemek yiyen bebeklerde hıçkırığın oluşması normal bir olaydır. Bebek emzirilirken havayı da içine çekebilmektedir. Havanın içe çekilmesinden sonra gaz veya hıçkırık meydana gelebilmektedir. Diyaframdaki kasılmalar mideyi büyüttüğünden dolayı hıçkırık meydana gelmektedir. Midenin büyümesi, midenin bir kısmının boş kalmasına sebebiyet vermektedir. Hıçkırığın geçmesi için de sırtı sıvazlamak ve bebeği dik tutmak gerekiyor. Çok yemek yenilmesi mideyi genişletmektedir. Yemeğin mideyi doldurması ve bu nedenle diyaframı uyarması da hıçkırığa neden olmaktadır. Metabolizması zayıf olan bebeklerde de hıçkırığın görülmesi çok normal bir olaydır. Hıçkırığın oluşumuna sebep olacak bir çok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden en başında ise yemek ve içecek faktörü gelmektedir. Çok yemek yiyen ve midesi dolan bebeklerde hıçkırık görülmektedir. Bu hıçkırık ise 20 dakika kadar sürebilmektedir. Çok hıçkırık meydana gelirse reflü oluşumuna sebep olabilir. Bu durumda da bebeğin zayıflamasına neden olacak etkenler oluşacaktır. Bu durumda da yapılması gereken şey ise bir doktor ile görüşmektir.

Bebeklerde Hıçkırık Nedenleri

Bebeklerin hıçkırması doktorlar tarafından normal bir olay olarak değerlendirilmektedir. Bebeğin çok gülmesi diyafram bölgesine baskı oluşturmaktadır. Baskı da çok oluşunca hıçkırığa neden olmaktadır. Hıçkırık nedenlerinden bir diğeri ise bebeğin emzirilme pozisyonudur. Bebeğin emzirilme pozisyonunda, bebeğin karnına baskı uygulanıyorsa ve bebeğin boğazından giden sütün dengesiz bir şekilde yol alması sonucunda da hıçkırık oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık olması normal bir olaydır fakat bu durumun çok tekrarlanması sonucunda bebeğin sağlığı söz konusu olmaktadır. Hıçkırık midenin büyümesine yardımcı olmakta ve midenin gelişmesine neden olmaktadır. Sindirim sisteminin gelişmesi sonucunda da bu olay meydana gelebilmektedir. Bebek emzirilirken hava yutmaması gerekmektedir. Hava yutulduğu anda bebeğin rahatsız olması söz konusu olur. Bu yüzden bebek emzirilirken mutlaka annenin bebeği yan tutması ve bebeğin beslenme pozisyonunu iyi ayarlaması gerekmektedir. Hafif dik duracak şekilde bebek emzirilir ise bir problem meydana gelmez. Bebeğin midesi çok gelişmiş olmadığından dolayı mide kapasitesinden daha çok yemek verilmemelidir. Bu durum da bebeğin reflü olabilmesine yol açabilmektedir. Bu yüzden bebeğin hem beslenme pozisyonuna, hem de ne kadar yemek yediğine dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığın geçirilebilmesi için yapılması gereken ilk işlem bebeği dik tutup sırtını sıvazlamaktır. Bebek dik tutulursa diyafram bölgesine baskı yapan tüm maddeler mideden aşağıya inecektir. Bu durumda da bebeğin hıçkırma problemi tamamen ortadan kalkacaktır. Bebek çok hıçkırıyor ise bebeğin geğirmesi gerekmektedir. Geğirmeyi oluşturabilmek için de bebeği yüz üstü dize yatırıp sırtını sıvazlamak gerekiyor. Sırt sıvazlandığı sırada bebeğin vücudunda bulunan tüm organlar uyarılacak ve yüz üstü pozisyonunda diyafram bölgesine gidecek uyarılar da azalacaktır. Bu durumda da bebeğin hıçkırması kesilecektir. Hıçkırma probleminin ortadan kalkması için bebeğin yeme hızını da düşürmek gerekmektedir.

Örneğin bebeği belirli aralıklarla emzirmek gerekmektedir. Göğüs değişimi sırasında biraz bekleyip daha sonradan tekrardan emzirmek gerekir. Bu işlem bebeğin midesinin sindirmesine yardımcı olacaktır. Sindirim yapamayan bebeklerde de hıçkırık meydana gelebilmektedir. Sindirimi kolaylaştıracak işlemler yapılırsa, hıçkırık tamamen ortadan kalkacaktır. Bebek emzirildiği sırada belli bir aralık koyup, sonra tekrardan beslemek gerekmektedir. Eğer bebek sürekli nefessiz bir şekilde anne sütünü emiyorsa hıçkırığa neden olmaktadır. Bu yüzden bebeği yavaş beslemek sindirim sistemine yardımcı olacaktır.

Bebekler Gülerken Neden Hıçkırık Tutar?

Gülme sırasında karın bölgesine ve diyafram bölgesine bir uyarı gitmektedir. Bu yüzden bebekler gülerken diyafram bölgesinde oluşan baskı sonucunda hıçkırma problemi oluşmaktadır. Gülme sırasında mideye boş hava gitmektedir. Bebeklerin de midesi ve diyafram bölgesi yeterince gelişmediğinden dolayı bu hava hıçkırığa neden olmaktadır. Bebeğin gülerken hıçkırması gayet doğal bir olaydır. Gülme sırasında mide kısmına giden boş hava diyafram bölgesini uyarmaktadır. Bu uyarı sonucunda ise hıçkırık meydana gelebilmektedir. Bu durum da diyafram bölgesinin kasılmasına neden olur ve bu kasılmalar sonucunda bebek hıçkırır. Bebeklerin hava yutabilmesi gayet doğal bir olaydır. Bu yüzden bebeklerin gülme sırasında hıçkırması büyük bir problem değildir. Bu olay normal çocuklarda da meydana gelmektedir.

Gülerken karın bölgesi ve diyafram bölgesinde içten içe kasılmalar oluşmaktadır. Kasılmalar ise midenin genişlemesine neden olmaktadır. Gülme sırasında karın bölgesi iç kısma çekilmektedir. İç kısma çekilen karın ise iç organlara baskı yapabilmektedir. Baskıların meydana gelmesi de hıçkırığı oluşturur. Bebeğin bu sırada hıçkırığının geçebilmesi için bebeğin sırtına ve karın bölgesine hafif bir şekilde masaj yapmak gerekir.

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: BebekAnneleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir