Bebeklerde Hırıltı Nedir? Nasıl Geçer?

          Bebeklerde yaşanan sağlık problemleri anne babalar için çoğu zaman endişe verici olmaktadır. Bu sağlık problemlerinden en sık rastlananı ise bebeklerde hırıltıdır. Bebeklerde hırıltı görülmesi akla pek çok şeyi getirmektedir. Anne babalarda endişe yaratan bu sağlık sorunun ne sebeple oluştuğu ve nasıl tedavi edileceği merak edilen sorulardandır. Genellikle rahat nefes alamama anlamına gelen bu rahatsızlık yeni doğmuş bebeklerde olabildiği gibi ilerleyen aylarda da oluşabilmektedir. Bunun başlıca sebebi bebeklerin solunum yollarının yetişkinlerdeki gibi gelişmiş olmamasıdır. Kıkırdağın gelişmemesi ya da sorunlu olması bebeğin hırıltılı nefes almasına yol açacak bu da çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Bu tarz hırıltılı nefes alma durumu bazen aileler tarafından fark edilmemektedir. Uzman doktorların kontrolü sırasında ortaya çıkabilen hırıltı problemi bazı durumlarda iyice artış gösterecek ve bu durum ebeveynlerinde hırıltıyı fark etmesini sağlayacaktır. Bazen doğal sebeplerden oluşan fakat bazen de bebeğin sağlık sorunları olduğunu işaret eden hırıltı problemi mutlaka kontrol ettirilmelidir. Bunun için bebekler için hizmet veren doktorlara danışılmalı ve hırıltının sorun oluşturup oluşturmadığı tespit edilmelidir.

Bebeklerde Hırıltı Neden Olur?

  Bebeklerde sık sık rastlanan hırıltı problemi belli başlı nedenlere bağlı olarak oluşan önemli sorunlardandır. Bu nedenlerin tespit edilmesi hastalığın tedavi edilmesi noktasında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenlerden ilki alerjidir. Alerji, bebeklerin hırıltılı bir şekilde nefes almasına neden olan yaygın bir rahatsızlıktır. Bu alerji yalnızca bebeklerde değil çocuklarda ve hatta yetişkinlerde bile görülebilmektedir. Bebekte rastlanan alerji çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bebeğe verilen ek gıdalar ya da bahar aylarında ortaya çıkan polenler alerji sorununa yol açabilmektedir. Bu da bebeğin nefes alıp vermesini etkileyecek ve hırıltılı bir şekilde nefes alınmasına yol açacaktır.

            Alerjinin yanı sıra zatüre rahatsızlığı da hırıltılı nefes alma sorununa yol açabilmektedir. Bu rahatsızlık yalnızca yetişkinlerde değil bebeklerde de oluşabilmektedir. Bu da bebeğin solunum yollarını etkileyecek ve nefes alamamasına yol açacaktır. Bebekte doğuştan var olan bir astım rahatsızlığı varsa da aynı sorunların oluşması mümkündür. Tüm bu hastalıklar bebeğin nefes alırken zorluk çekmesine neden olacak ve ortaya hırıltılı bir ses çıkacaktır. Bu hastalıklar tedavi edilmediği müddetçe hırıltılı nefes alma durumu da devam edecektir. Bu sebeple mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve hastalığın ne sebeple oluştuğu tespit edilmelidir.

Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer?

bebeklerde hırıltı nasıl geçer

            Bebeklerde hırıltı sorunu kendisini bazı belirtiler ile belli edecektir. Bu belirtilerin özellikle de anne babalar tarafından bilinmesi bebekte bir sorun olup olmadığının anlaşılmasını sağlayacaktır. Belirtilerden ilki hızlı bir şekilde nefes alıp vermedir. Bebek normalde farklı bir şekilde nefes almakta zorlanıyorsa ve nefes nefese kamış bir hali varsa bir uzmana gösterilmesi çok daha doğru olacaktır.

            Bunun yanı sıra burun kanatlarında olan hareketlenmede dikkat çeken belirtilerdendir. Bebeğin burnu sürekli olarak oynuyorsa beraberinde hırıltının oluşması son derece normaldir. Hızlı nefes alıp veren bebeğin bu sorununun anlaşılabilmesi için göğüs kafesine de dikkat edilmelidir. Göğüs kafesindeki oynama burun kanatlarında olan hareketlilik kadar fazlaysa çocuğun nefes alamadığı net bir şekilde anlaşılacaktır. Bebeğin burnunda hırıltı varsa mukozasında baloncuk oluşması da son derece yaygın olan belirtilerdendir. Sorunun geçmesi için vakit kaybetmeden bir uzman başvurulması gerekecektir. Bu sayede çocukta var olan solunum yolları sıkıntısı net bir şekilde ortaya konacaktır.

Bebeklerde Hırıltıya Ne İyi Gelir?

           Bebeklerde hırıltı problemine neyin iyi geleceği çocuğun hastalığına bağlıdır. Çocukta astım varsa farklı zatüre varsa farklı tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Fakat nefes alamama problemi yalnızca kıkırdak sorunlarından ya da çeşitli grip tarzı hastalıklardan kaynaklanıyor ise daha farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkündür. Bu tedavi yöntemlerinden ilki nemdir.

            Bebeğin bulunduğu oda mutlaka nemli tutulmalı ve nem cihazları ile ortamın dengesi sağlanmalıdır. Bu sayede bebeğin solunum yolları açılacak ve hırıltı problemi en aza indirgenecektir. Bunun yanı sıra burun aspiratörü de bebeklerde hırıltı problemini azaltacaktır. Bu sayede mukoza sıvısı çekilecek ve bebek rahat bir şekilde nefes alabilecektir. Tedavi yöntemleri bunlarla sınırlı değildir. Balgam söktürücü ilaçlar ve tuzlu suda hırıltı problemini azaltacaktır. Bu sayede bebekte var olan burun kuruluğu problemi giderilecek ve balgam var ise atılacaktır. Buda bebeğin rahat bir şekilde hırıltı çıkarmadan nefes almasını sağlayacaktır.

İlgili Konu: Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur? 

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir