Bebeklerde Kış Hastalıkları

KIŞ HASTALIKLARINDAN BEBEKLERİ NASIL KORUYABİLİRİZ

Bütün anne babalar bebeklerinin hasta olmaması için ellerinden geleni yaparlar, fakat bu her zaman mümkün olmayabiliyor ve bebekler çok sık hasta olabiliyorlar. Özellikle 0 – 2 yaş arasındaki bebeklerin bağışıklığı zayıf olduğu için hasta olmaları daha kolay olur. Kış aylarının geldiği şu günlerde grip, bronşit, zatürre ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar artış göstermektedir. Bebeklerimizi kış aylarında bu hastalıklardan korumak için neler yapmalıyız ? Grip, bronşit, zatürre ve soğuk algınlığının belirtileri nelerdir ? Bebekleri antibiyotik kullanmadan doğal yöntemlerle nasıl tedavi edebiliriz ? İşte bütün bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

KIŞ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR

Kış hastalıkları içinde en çok görülen, bebeklerde soğuk algınlığı burunda üç günden uzun süren tıkanıklık ve kuruluk, kuru öksürük, hapşırma, ateş, sık sık ağlama, uyumada zorluk yaşanması, yemek yeme isteğinde azalma belirtileri gösteren bebek muhtemelen soğuk algınlığı yaşıyordur. Soğuk algınlığından sonra bebeklerde grip en sık görülen rahatsızlıktır. Soğuk algınlığıyla hemen hemen aynı belirtilerin görüldüğü gripte farklı olarak ateş, karın ağrısı ve ishal görülebilir. Soğuk algınlığı ve gribe göre bebeklerde zatürre daha ağır atlatılan hatta çoğu zaman bebeğin tedavisi hastaneye yatırılarak yapılan hastalıklardandır. İlk belirtileri soğuk algınlığı gibi görünse de zatürre , üst solunum yolları enfeksiyonu geçiren bebeğin tedavisinin tam anlamıyla yapılmadığı durumlarda hastalığın ilerleyerek, yüksek ateş, nefes almakta güçlük yaşanması ve çok şiddetli kuru öksürük şeklinde seyreden tehlikeli bir hastalıktır. Zatürre kadar tehlikeli olmasa da tedavi edilmez ise bebeklerde bronşit ilerleyen zamanlarda astıma çevirebilir. Bronşit, bebeklerde kış aylarında görülen bir akciğer hastalığıdır. Bronşit belirtileri , sürekli öksürmek, nefes almakta zorluk yaşanması ve soğuk algınlığında görülen belirtiler görülür.

Bebeklerin hasta olmalarında en önemli sebep, annelerin üşümesin diye ev ortamında bile kat kat giydirmeleridir. Üşüyen bebek hasta olmaz, terleyen ve teri üzerinde kuruyan bebeklerde kış hastalıkları olur. Ayakları üşümesin yeter, üzerine kat kat kıyafet giydirmenin faydadan çok zararı var.

 

KIŞ HASTALIKLARININ DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bebeğin hastalık sürecini çok daha kolay atlatabilmesi için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bunu sağlamanın en etkili yolu anne sütüdür. Ek gıdaya geçiş sürecinden sonra mutlaka kefir ve ev yoğurdu yedirmek bebek hastalıklarında doğal tedaviler arasındadır. Bebeğiniz grip yada soğuk algınlığı geçiriyorsa evde yapacağınız bazı uygulamalar sayesinde antibiyotik kullanımına gerek kalmadan iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
Burnu tıkalı olan bebeğin yatağının baş ucuna kuru soğanı ikiye bölüp koyduğunuz takdirde burun tıkanıklığı geçecektir. Evinizde mutlaka ada çayı yağı, kekik yağı, karanfil yağı bulundurun. Bu yağların ağrı kesici etkisi vardır. Yumuşak hareketlerle bu yağlardan her hangi biriyle ayak tabanına ve karnına masaj yapabilirsiniz. Öksürüğü hafifletmek için tereyağı iyice eritip içine üzüm pekmezi karıştırıp ılık ılık yedirmek çok fayda sağlayacaktır. Vicks kremin rahatlatıcı etkisi vardır, çok az kullanmak şartıyla ( çok fazla kullanmak tehlikelidir) göğsüne sürüp ılık bir havlu ile göğsünü kapatarak ciğerlerinin rahatlaması sağlanır. Tedaviyi desteklemek için yoğurt, kefir tüketimine özen göstermek hastalığın daha kolay atlatılmasına destek olur.

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: BebekAnneleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir