bebeklerde öksürük

Bebeklerde Öksürük Nedenleri Ve Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük, bebek ve çocuk hastalıklarında yaygın olarak görülen bir belirtidir. Genel olarak bakıldığında ciddi bir hastalığın göstergesi olarak görülmemesi gereken öksürüğün sesi anne ve babaları psikolojik olarak rahatsız eder. Tabi yine de uzun süren vakalarda doktora danışmak gerekir.

Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Sağlıklı ve anatomik bir durum olan öksürük, vücudun boğaz ve göğüs bölgesindeki havayı temizlemek için verdiği bir tepkidir. Çoğu zaman evde geliştirilen basit yöntemlerle geçen öksürükte bebeklik çağında doktordan tavsiye almak son derece önemlidir.

 • Mukus yutmak,
 • Bronşit,
 • Solunum yolu hastalıkları,
 • Bahar nezlesi ve

Alerjiler bebeklerdeki öksürüğün temel nedenleri arasında sayılabilir.

Enfeksiyonun yeri öksürüğün sesini de etkiler. Soluk borusu ve bronşlardaki rahatsızlıklarda özellikle sabah saatlerinde derin ve rahatsız edici öksürük sesine rastlanır. Mevsim değişikliklerinde sık rastlanan üşütmeler de ise kuru veya sulu öksürük görülür.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir

Bebekleri tedavi etmek isterken reçetesiz ilaç kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Çoğu öksürüğün temel nedeni olarak görülen virütik enfeksiyonlara iyi gelmeyen antibiyotikler öksürüğün geçirilmesi için ilk çare olarak görülmemelidir. Virüslere bağlı olarak yaşanan öksürüğün yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenir. Öksürüğün kendiliğinden geçmesini beklerken alınacak birkaç basit tedbirle süreç hızlandırılabilir, anne ve bebek rahatlatılabilir.

Bu aşamada hava ve solunum yollarının sürekli olarak nemli kalması için yeterli sıvı alımının yapılması gerekir. Soğuk hava buharı veren cihazlar düzenli olarak temizlenmek şartıyla bu amaçla kullanılabilir. Banyo da sıcak suyu açarak ortamın buharlaşmasını sağlamak ve içeride belli bir süre oturmak doğal bir tedavi yöntemidir. Bu uygulamanın yatmadan önce yapılması bebeğin rahat bir gece geçirmesini de sağlar. Bebeğin kullandığı yastığın hafifçe yükseltilmesi ve gece boyunca ebeveyn kontrolünde tutulması öksürüğün azalması için yeterlidir.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nedenleri

Üst solunum yollarında yaşanan enfeksiyon esnasında mukusun atılmasına yönelik olan öksürük refleksi, tedavi gerektiren bir durumdur. Mukusun daha kolay çıkarılmasını sağlayacak tedaviyle birlikte yaşanan öksürük 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Organik okaliptüs yağının bebeğin göğüs ve sırt bölgesine sürülmesi sürecin daha kolay atlatılması için önemli bir yöntemdir. 1 yaşından büyük bebekler için ılık süte eklenecek bal ve karabiberin içirilmesi göğüs bölgesinde rahatlamaya neden olacaktır. Havucun en iyi balgam söktürücü olduğu bilinir. Bu nedenle katı meyve sıkacağında hazırlanacak havuç suyu ufak porsiyonlar halinde bebeğe içirilebilir veya mamasına eklenebilir.

 Bebeklerde Kuru Öksürük

Bebeklerin uyku kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyen kuru öksürük krizlerinin temel nedeni, soğuk algınlığı durumunda burun akıntısının geriye kaçması ve solunum borusunun tahriş olmasıdır. Çocuğun yanında sigara içilmesi de bölgenin alerjik bir reaksiyon vermesine neden olabilir. Yaşanan orta kulak iltihabının arkasından da kuru öksürük görülebilir. Ebeveynlerin en rahatsız oldukları kuru öksürük krizleri genel olarak bakıldığında ciddi bir rahatsızlığın belirtisi değildir.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

 Evde uygulanabilecek basit tedbirlerle kuru öksürük geçirilebilir. Öksürük krizlerinin kuru havadan kaynaklandığını düşünen anneler bebeğin yaşadığı odayı düzenli olarak havalandırmalı ve nemlendirmelidir. Kış aylarında kalorifer peteğine asılacak suyun içine birkaç damla nane yağı eklenebilir. Belli gecelerde artış gösteren öksürüğün ebeveynler tarafından iyi incelenmesi ve gerekli görülmesi halinde ilave yastıkla bebeğin başının desteklenmesi gerekebilir.

Kuru öksürüğü geçirmek için boğazın sürekli olarak ıslak tutulması tavsiye edilir. Bu süreç bitki çayları kullanımıyla rahat bir şekilde atlatılabilir. Hastalık nedeniyle kaybolan minerallerin yeniden kazanılmasını sağlayan çaylarla bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlanır. 1 yaşından büyük çocuklar için ılık suya bal, limon ve zencefil karıştırılarak içilmesinin sağlanması fark edilir bir rahatlamaya neden olacaktır.

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: Editör

1 thought on “Bebeklerde Öksürük Nedenleri Ve Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

  Alev Yıldız

  (5 Kasım 2017 - 15:01)

  Merhabalar,

  Öncelikle biz annelerin bu tür bilgilere ihtiyacı olduğunda bizlere yardımcı olacak bu yazıları hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Benim bebeğim de sürekli kuru kuru öksürüyor. O yüzden ben de bol bol sıvı vermeye ve anne sütünü kesmeden elimden geldiğince emzirmeye çalışıyorum. Umarım yararlı olur. Sizlere tekrar teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir