dış gebelik nedir belirtileri nelerdir

Dış Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik döllenmiş bir yumurtanın rahim içi yerine farklı bir yere yerleşmesi halinde yaşanır. Bu durum %90 oranında fallop tüplerinde gerçekleşir. Tüm dünyada ilk 3 ay içinde yaşanan anne ölümlerinde ilk neden olarak gösterilebilen dış gebelik, toplam gebelikler arasında %1 görülme sıklığına sahiptir. Tüpler dışında rahim ağzı ve yumurtalıklarda da dış gebelik görülebilir.

Dış gebeliğin getirdiği sağlık sorunlarından korunmanın en önemli yolu adet gecikmesi olur olmaz doktora görünmektir. Erkenden teşhis edilen dış gebelikte sorun anne adayına ve tüplere zarar vermeden çözüme kavuşturulabilir.

Dış Gebelik Nedir?

Döllenmiş yumurtanın farklı nedenlerle rahim içine kadar ilerleyememesi olarak açıklanabilecek durum gebelikle aynı belirtileri gösterir. Ektopik gebelik de denen durumda gebelik değerleri pozitif çıksa da bebeğin gelişimi istenen seviyelerde olmaz. Bu bulgu kadın doğum doktorları tarafından dış gebelikle bağlantılı olarak değerlendirilebilir.

 

Dış Gebelik Neden Olur?

Tüplerde yaşanan tıkanma veya tüplerin rahatça hareket edememesi, dış gebelik için uygun ortamın oluşmasını sağlar. Geçirilmiş olan enfeksiyonlar bu duruma sebep olarak gösterilebilir. Enfeksiyonların dokularda bıraktığı tahribat sayı ve şiddet olarak değişiklik göstereceği için tüplerin içinde oluşacak yapışıklık da farklı sonuçlara neden olabilir. Tüpün iç kanalında ve dış kısmında oluşan yapısal bozuklukların sperm geçişini engellemesi halinde kısırlık sorunu baş gösterirken geçişin bir kısmının kapanması halinde döllenme gerçekleşse de olması gereken yere ulaşamayacaktır.

Tüplerde yaşanan tıkanıklık ve yapışmanın tek nedeni olarak geçirilen enfeksiyonlar gösterilemez. Yaşanan;

  • Cerrahi girişimler,
  • Apandisit ameliyatı,
  • Over kist operasyonları yapışıklığa neden olabilir.

Tüplerde var olan bozukluklarda tıkanıklık ve yapışıklığa neden olabilir. Daha önceden sağlıklı gebelik geçirmiş ve doğum yapmış kadınlarda da dış gebelik görülebilir. Spiral kullanımı ve doğum kontrol hapları yine ektopik gebeliğe neden olarak gösterilebilir. Spiral kullanan kadınlarda gebelik ihtimali son derece düşüktür. Buna rağmen, gebelik ihtimali olması halinde bu durumun dış gebelik olup olmadığı mutlaka hekim tarafından belirlenmelidir. Önceden dış gebelik yaşamış bir kadının yeniden bu durumu yaşama riskiyse seviyelerindedir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

dış gebelik belirtileri nelerdir?

Gebeliğin ilk dönemlerinde görülen tüm belirtiler dış gebelikte de oluşur. Adeti geciken kadınlar evde test yapmaları halinde pozitif sonucu görerek doktora başvurur. Mide bulantılarının görülmesi kan ve idrar testlerinde gebeliğin pozitif olması sürecin ihmal edilmesine neden olabilir. Buna rağmen bebeğin gelişimin gösteren testlerde bir anormallik olduğu anlaşılır. Süreç hekim tarafından kontrol altına alınsa bile;

  • Karın bölgesinde oluşan dayanılmaz ağrı,
  • Omuz ve sırt bölgesinde acıyla karışık ağrı,
  • İdrar ve bağırsak sorunları,
  • Renk solması
  • Nabızda hızlanma
  • Yüksek miktarda vajinal kanama ve

En önemlisi baygınlık hissi hastayı görmeden bile doktorun dış gebelik tanısı koyması için yeterlidir.

 Bu tablo dış gebelikle bağlantılı olarak iç kanamanın başladığının en net göstergesidir. Doktorun dış gebelikten şüphelenmesi halinde hastaya ağrı kesici ilaçları kesinlikle kullandırmaması gerekir. Bu durumda ağrılar hafif sanılarak ölüm riski artırılabilir. Çok nadir olarak görülen bir durumsa normal gebeliğin ve dış gebeliğin bir arada oluşmasıdır.

Dış Gebelikte Adet Olunur Mu?

Dış gebelik belirtilerin erken dönem normal gebelik belirtileriyle aynı olması bu dönemde adetin görülmemesini sağlar. Kadınlar adet gecikmesi sonucunda doktora başvururlar. Dönem içinde adet kanaması olmasa da ters giden sağlık sorunları nedeniyle beklenmeyen vajinal kanamalara rastlanır. Bu durumdaki kanama tüplerin yırtıldığının ve annenin iç kanama geçirdiğinin de belirtisi olabilir.

İç kanamanın başlaması halinde tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Doktor kontrolünde dış gebeliğin tespit edilmesi halinde son ana kadar bebeğin kendisinin düşmesi beklenir. Bu süreç içerisinde yapılan iğnelerle gebeliğin sonlandırılmasına çalışılır. Ancak durumun kötüye gitmesi halinde cerrahi müdahale ile parçanın alınması zorunludur. Kontrol altında olunması dış gebeliğe bağlı olarak anne adayının ölme ihtimalini yüksek oranda ortadan kaldırır.

 Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

dış gebelik nasıl sonlandırılır

Kanamanın başlamasının ardından zaman kaybetmeden cerrahi operasyon başlatılır. İşlem laparoskopik olabileceği gibi açık ameliyat şeklinde de yapılabilir. Var olan dış gebeliğin temizlenmesi için uygulamanın nasıl yapılacağına süreci takip eden hekim karar verir. Operasyon sorasında tüpler korunabileceği gibi tamamen alınması da gerekebilir.

İç kanamanın oluşmadığı hallerde hekim hastasını yakın takibe alarak beklemeyi tercih edebilir. Ektopik gebeliklerin pek çoğunda ürün tüpleri yırtacak ve kanamaya neden olacak kadar gelişemez. Canlılığını yitiren ve bu nedenle vücut tarafından vajinal kanamayla dışarı atılan parça hastanın cerrahi müdahaleye maruz kalmasını da önler. Bu durum cerrahi operasyon riskini ortadan kaldırdığı gibi, tüplerin alınması ihtimalini de unutturur. Beklemeye karar verildiği sırada hasta ve hekim arasındaki diyaloğun çok canlı tutulması ve tabir yerindeyse hastanın attığı her adımdan hekimin haberdar olması gerekir. Yine bu durumda hasta ve yakınlarının yaşanabilecek risklere karşı uyarılması ve bilinçlendirilmesi beklenmeyen her durumda zaman kaybetmeden hastaneye ulaşılması sağlanmalıdır.

Dış gebelik yaşayan bir hasta her gün ya da gün aşırı hastaneye çağrılır. Ultrasonun yanı sıra bhCG ölçümleriyle kontrol edilen hastalarda gebeliğin sonlanmasının ardından da ölçümlere belli bir değere inene kadar devam edilir. Değerler gebelik öncesi rakamlara düşene kadar kontrol devam ettirilir. Bebeğin canlı olarak büyümeye devam ettiği özenle seçilen vakalarda kemoterapi uygulaması yapılarak iç kanama oluşmadan hamileliğin sonlandırılması da tercih edilebilir.

Mevcut durumun en büyük komplikasyonu aynı anda hem rahim içinde hem de tüplerde gebelik oluşmasıdır. Ultrasonla yapılan tetkiklerde rahim için bebeğin görülmesi dış gebelik riskinin gözden kaçırılmasına neden olabilir. Bu durum çok az görülse de anne adayı açısından en talihsiz durumdur. Tüplerde değil de farklı bir bölgede gelişen ürün zaman içinde rahme ulaşır ve süreci burada tamamlayabilir. Dış gebelik vakalarında bebeğin yaşama şansının olmadığı bilinmelidir. Uygulanan tedavi annenin en az hasarı almasına göre planlanır. Daha önceden dış gebelik yaşamış bir kadının gebelik şüphesinde vakit kaybetmeden doktoruna danışması tavsiye edilir.

 

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir