Gebelikte kilo alımı

Hamilelikte Kilo Alımı

Anne-baba adayları çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra tatlı bir telaş başlar. Yapılan gebelik testinin pozitif çıkmasıyla ise yeni gelecek olan minik bebeği sabırsızlıkla bekleme zamanı başlar. Bu süreç başladıktan sonra ise yavaş yavaş çok zor bir dönem olduğunun farkına varılır. Annenin vücudunda, bebeğin oluşması ve büyümeye başlamasıyla birtakım metabolik değişiklikler olur. İlk 3 ay özellikle mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık sıklıkla görülür. Gebe kadınların %50-80’i bu sorunlarla karşılaşırlar. Bu süreçte, istahı kesilen kadın doğal olarak kilo verir. İlk 3 ayda kilo vermekten gebe kadınlar çok korkarlar. Ancak ilk 3 ayda gebe kalınan ağırlığın %5’i kadar kilo vermek bebeğin sağlığını olumsuz etkilemez.

Asıl bu dönemde en çok dikkat çekilen nokta, gebelikte alınan fazla kilolardır. Fazla kilolar, tüm kadınların en hassas konusudur. Özellikle kadınlar çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra, kilo konusu nerdeyse bu sürecin odak noktası haline gelir. Oysa gebelikte her anne adayının sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için kendi kilo durumuna göre belli bir kilo alması gerekmektedir. Ayrıca gebelik dönemi alınan kilolardan dolayı üzülmek için uygun ve doğru bir zaman değildir. Çünkü bu geçici bir dönemdir ve alınan bu kilolar sonsuza kadar kalmayacaktır.

Gebelikte alınması gereken normal kilo 9-13 kg’dır. Normal şartlarda gebeliğin ilk 3 ayında sadece 1 kg kadar alınabilir. Ancak bu dönem kilo da verilebilir. Örneğin 60 kg ile gebe kalan bir kadın ilk 3 ayda 3 kg verebilir, bu normaldir. İlk 3 aydan sonra ayda 1-1.5 kg alınması gerekir. Bu haftada 300-500 grama denk gelir. Belirtilen bu kilolardan fazla kilo alınıyorsa beslenme programında değişiklikler yapılmalıdır. Özellikle karbonhidratlı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmek, yani hamur işi, tatlı gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.

Gebelik sürecinde alınan kilolar, bebeğin ne kadar büyük olacağı ile ilgili değildir. Alınan kiloların çoğu fetüsün büyümesini sürdürmesi için vücudun salgıladığı sıvılardan meydana gelir. Gebelik sürecinde alınan 13 kg şu şekilde dağılır;

 • Anneye ait yağ depoları, protein ve diğer besinler 3 kg
 • Gebelikten dolayı meydana gelen ekstra kan seviyesi 2 kg
 • Amniyotik sıvı (renksiz bir sıvıdır, rahim içindeki amniyotik kesede bebeği sarar ve korur), büyüyen göğüsler ve genişlemiş rahim bölgesi, tüm bunların her biri yaklaşık 1’er kg
 • Plasenta 650 gr
 • Vücutta tutulmuş sıvılar da yaklaşık 2 kg
 • Geri kalan 3 kg ise bebeğin ağırlığıdır.

Burda da görüldüğü gibi bebek bekleyen anne adayının çok daha fazla kaloriye ihtiyacı yoktur. Anne adayının günde 2200-2500 kalori alması yeterlidir. Günde ihityaç duyulan besinler dengeli ve yeterli miktarda tüketilirse fazla kalori almaya gerek kalmadan bebeğin sağlıklı bir şekilde anne karnında büyüyüp gelişmesi sağlanabilir.

Doğumdan 24 saat sonra kadınlar bebeğin kilosunun 2 katı kadar kilo kaybederler. Bazı kadınlar ise, doğumdan sonraki iki hafta içinde bu kilo kaybını gerçekleştirirler. Yani doğumdan sonraki 4 hafta içinde ortalama kilo kaybı 4-6 kg civarındadır. Bundan sonraki bir yıl içinde ise ayda ortalama 0.5-1 kg kaybedilir. Yani gebelik döneminde alınan kilolar doğumdan sonraki bir yıl içinde geri verilebilir. Bu süreçte yapılması gereken şeker, şekerli besinlerden, yağlı yiyeceklerden, tuzlu gıdalardan, kızartmalardan kaçınmaktır. Doktor tavsiyesi ile yapılacak olan düzenli fiziksel aktivite kilo kaybetmeye yardımcı olacaktır.

Gebelikte kilo alımı

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME ÖNERİLERİ

 1. Günde 4 su bardağı süt, yoğurt veya ayran tüketin.
 2. Ortalama 3 dilim (90 g) peynir tüketin..
 3. Günde 1 tane yumurta tüketmeye özen gösterin.
 4. Ekmekleriniz mutlaka tam tahıllı buğday veya çavdar ekmeği olsun.
 5. Her öğün (sabah-öğle-akşam) bol yeşillik tüketin. Yemek masanız rengarenk olsun.
 6. Hergün ortalama 7-8 yemek kaşığı pişmiş sebze yemeği yiyin.
 7. Az az ve sık sık beslenin.
 8. Günde en az 2 litre su için.
 9. Hazır meyve suyu ve gazlı içeceklerden uzak durun.
 10. Yağda kızartılmış, kavrulmuş besinleri tüketmeyin.
 11. Kaymak, krema, mayonez gibi yağlı besinlerden uzak durun.
 12. Günde ortalama 4 porsiyon meyve tüketin. 1 porsiyon meyve; 1 küçük boy elma, 1 orta boy armut, 12 tane üzüm vb.
 13. 3 saatten uzun süre aç kalmayın.
 14. Doktorunuzun da tavsiyesi ile her gün 30-40 dk fiziksel aktivite yapın.
 15. Haftada 2-3 kere ızgara veya buğulama balık yiyin.
 16. Hergün ortalama 100-150 gram kırmızı et veya tavuk veya balık eti tüketin.
 17. Bebeğinizi emzirin..

 

Uzm Dyt Arzu Gökmen Yamanel 

Beslenme & Diyet Uzmanı

Fitoterapist & Aromaterapist 

Nütrigenetik Uzmanı

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: BebekAnneleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir