Kim Bu Mühendisbaba

Son zamanlarda adımı çok duydunuz biliyorum. En azından İnstagram adıyla ‘’mühendisbaba’’ adını. Şimdi fırsatı gelmişken size kim olduğumu, neden böyle bir işe giriştiğimi, neden ürün incelerken büyük firmaların dahi üzerine gittiğimi anlatayım.
Ben bir mühendisim evet ama ben yaklaşık 1 yıldır önce babayım. Babalık, Annelikten sonra sanırım dünyanın en zor ikinci mesleği ve birçoğumuz bu mesleğin sorumluluğunu gerekliliklerini bilmiyoruz. Babalık bizim için yedek ebeveynlik değil, anneye yardımcı değil, ortak ebeveynliktir diye düşünüp bu çerçevede hareket etmeye çabalıyoruz.
Junior doğmadan önce bebek ürünleri piyasasıyla tanıştık. Sosyal medyada gizli reklamlarla abartılan ve pohpohlanan ürünleri elbette biz de aldık hepiniz gibi. Sonra zamanla mühendislik içgüdüsü işin içine girdi sanırım ve araştırmaya incelemeye başladık.
İlk etapta çoktan satın altığımız ürünlerin arkasını çevirip içindekiler kısmını okuyarak işe koyulduk eşimle birlikte. Ve okuyamadık hepiniz gibi. Okuduğumuzu da anlamadık. Dedik bu iş böyle olmayacak daha da girdik işin içine. Ürünlerin içeriklerini tek tek araştırmaya başladık. Faydalarını, zararlarını, miktarlarını, ürünün testlerini, ürün üzerindeki siyasi oyunlara kadar inceledik. İnceledikçe sonuçlar bizi şaşırtmaya başladı. Bir baktık çok ünlü instagram insanları reklam anlaşmaları ile bu riskleri saklamış, içeriği uygun olmayan markalar bu kişiler ile hepimizin evine girmiş.
Market raflarında gözümüze baka baka masum olduğunu iddia eden ürünlerin arkasını çevirince hiç masum olmadıklarını, kelime oyunları ile algı yönetmeye çalıştıklarını, bu süreçte de başarılı olduklarını gördük.
Bebeğin en savunmasız, dış dünya ile direkt temasta olduğu bebek oto koltuğunda güvenlik testlerinden kalan, tüm dünyada satılmayan ama ülkemizde kampanyalarla sempatikleştirilen oto koltuğu markalarını gördük.
Tam da bu durumlarla karşılaşınca karar verdim ki ‘’Bilgi Paylaşınca Büyür’’. Ben de araştırdığımız, incelediğimiz, bilgi edindiğimiz her ürün hakkında bilgilerimi paylaşmaya başladım ‘’mühendisinoglu’’ instagram hesabında. Paylaştıkça gerçekten büyüdük, evden eve yayıldı bilgiler.
Elbet faydalı bulanlar olduğu kadar yetersiz görenler de oldu, değersiz görenlerde. Ben profesyonel mühendis kimliğimle araştırmıyorum, BABA vicdanıyla yapıyorum araştırmalarımı. Benim doğrum bu yolda oğlum. Oğlumu korumak için yapabileceğim tek şey belki de bu. Değersiz görene de yetersiz görene de verebileceğim tek cevap birileri daha iyisini yapsaydı emin olun hiç girişmezdim böyle büyük bir sorumluluğun altına. Sahte reklamlar, ticari oyunlar, kirli kimyasallara karşı çıkmak yerine çanak tutup alkışlayan kişilere birinin de dur demesi gerekliydi. İşte o kişi oldu ‘’mühendisbaba’’.
Tek bir bebeği bile bu yalan bilgilerden, zararlı kimyasallardan, risklerden uzaklaştırmayı başarabilsek vicdani kar dediğimiz bu yolda biliyoruz yolumuz uzun ama bizler gibi düşünüp destek olan kişiler olduğu sürece yolumuza devem ilk günkü şevkle devam ederiz.

Bizi takip edin ve beğenin
0

Yazar: BebekAnneleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir